Відбулося перше засідання робочої групи щодо можливості туристичного розвитку ряду знакових пам’яток культурної спадщини

4 квітня 2017 в Управлінні культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації за участі спеціалістів ОКЗ «Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини» та представників громадськості відбулося перше засідання робочої групи щодо можливості туристичного розвитку ряду знакових пам’яток культурної спадщини, які містяться на території Валківського району Харківської області.
Насамперед, це унікальна пам’ятка історії місцевого значення – «Печерний християнський скит», яка являє собою комплекс підземних споруд та була обителлю православних ченців-затворників. Печерні монастирі були широко відомі й докладно описані в письмових джерелах, починаючи з середньовіччя. Проте Філарет (Д. Гумілевський) у своєму «Історико-статистичному описі Харківської єпархії» не згадує про існуючі або скасовані монастирі в с. Ков’яги або його околицях. Дане підземелля могло бути копалинами місцевих жителів за прикладом підземних ансамблів Києво-Печерського і Святогорського монастирів. У ХVІІІ–ХІХ ст. з’явився особливий рух серед населення т. зв. «Копання печер» («Пещерокопательство»). У цей час безліч простих людей (як православних, так і сектантів) самостійно копали печери за прикладом перших християнських подвижників. Завдяки настінному розпису, що зберігся, пам’ятку можна датувати кін. XVIII – сер. XIX ст. (наприклад, сюжет з голубами та закритим лавровим вінком використовується у мистецтві пізнього класицизму та ампіру). Таким чином, можна припустити, що печерний скит був заснований та активно експлуатувався наприкінці XVIII – пер. пол. XIX ст.

Також під час засідання члени робочої групи звернули увагу на пам’ятку археології місцевого значення «Поселення Війтенки–1» та щойно виявлений об’єкт «Могильник Війтенки–1», що разом становлять археологічний комплекс доби Великого переселення народів та зберігають в собі артефакти черняхівської культури (др. пол. IV – пер. пол. V ст.). Могильник за кількістю поховань є найбільшим могильником черняхівської культури на схід від Дніпра. Даний об’єкт протягом багатьох років досліджується Германо-словянською археологічною експедицією Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна разом із німецькими колегами, у яких наші науковці переймають передовий досвіт європейської археологічної науки. На основі матеріалів, знайдених на території поселення та могильника, спільно виконуються різноманітні наукові проекти українських археологів та Євразійського відділу Німецького археологічного інституту. Археологічний комплекс має важливе значення для вивчення матеріальної культури носіїв черняхівської культури.

При правильному збереженні та використанні, ці пам’ятки Валківського району матимуть широку популярність серед туристів.