ТОП-5 природних пам’яток Харківщини

Мало хто навіть серед жителів самого Харкова знає, що, від’їхавши від міста всього на сто кілометрів, можна побувати у справжній пустелі або прогулятися по місцях проживання степових бабаків; можна помилуватися озерами, засіяними білими ліліями, або полежати, як на матраці, у солоному озері.

Представляємо вам найдивовижніші природні дива Харківщини.

Національно-природний парк «Дворічанський»

Мальовничі луки Дворіччя обрамлено крейдяними горами, які вважаються візитівкою цих місць. Тут мешкає безліч тварин і птахів, 30 видів з яких занесені до Червоної книги України. Живуть тут білі чаплі, бугаї, гуси, лебеді, луні, куріпки, шуліки, орли, орлани. У заплаві річки Оскіл гніздиться дуже рідкісний птах – велика поганка, або чомга. Тут можна знайти й мінеральні джерела із цілющою водою.

Дорога до наступного об’єкту – Соляних озер, має бути довгою. Подорожуючи машиною, краще зробити хоча б одну зупинку, щоб відпочити і набратися сил. Так, майже посередині шляху між "Дворічанським" парком та Соляними озерами знаходиться приваблива база відпочинку "Караван". Вона розташована в мальовничому селі Заводи, Ізюмського району, на березі річки Сіверський Донець і має власний упорядкований пляж. Для проживання тут надаються будиночки з різними умовами та цінами. Відпочивати в "Каравані" можна всією сім’єю: для діток тут є гарна ігрова кімната, а також невеличке ігрове містечко з надувними атракціонами, гірками і гойдалками. Дорослим також нудьгувати не доведеться, на території бази є більярдна, лазня, караоке, альтанки з мангалами, також організовуються вечірні дискотеки. А щоб відпочинок був не лише цікавим, а й смачним, на базі працює кафе, де готують страви зі свіжих домашніх продуктів.
ecomedia.com.ua

Соляні озера

У селі Антонівка Кегичівського району Харківської області знаходиться маловідоме солоне озеро. Утворилося воно тут не природним шляхом: у 1962 році під час буріння газової свердловини глибиною три кілометри сталася аварія, у результаті якої газ під тиском у 300 атмосфер вирвався зі свердловини, утворивши 20-метровий фонтан. Після вибуху ґрунтовіводи винесли сіль на поверхню, й утворилося солоне озеро. Хвилюватися не варто: купання у цьому озері безпечно для здоров’я.

Після відпочинку на природі і купання в озері, навряд чи захочеться відразу повертатися до міста. Тож краще зробити зупинку в невеликому затишному будинку, в оточенні зелені та чистого повітря. Хорошим варіантом в цьому випадку стане Фазенда "Виноград", яка знаходиться в селі Іванівка Ізюмського району. Звідси, до речі, зовсім близько до наступного природного дива - Пустелі і Гомільшанських лісів. Фазенда розташована на березі Сіверського Дінця і пропонує для розміщення кілька варіантів: двомісні затишні будиночки, номери в хостелі або місце для намету на обладнаному кемпінгу. Про харчування також турбуватися не варто, на території є еко-ресторан, де готують виключно зі свіжих екологічно чистих продуктів місцевого виробництва. Тут є обладнаний пляж, дитячі та спортивні майданчики, мангали і бар. Якщо захочеться ще більше урізноманітнити відпочинок, господарі фазенди також допоможуть організувати сплав на байдарках з інструкторами, пішохіднi та велосипедні екскурсії або риболовлю. Пiсля такого відпочинку, з новими силами, можна далі відправлятися на пошуки дивовижних природних куточків області.

Пустеля

Звичайно, це не та пустеля, до яких ми звикли з уроків географії, але незвичний пейзаж Кицівської пустелі все одно вражає погляд. Тут панують комахи та ящірки, які снують навколо і «позують» фотографам. Із великих тварин тут можна побачити одудів, хижих птахів, лисиць і ховрахів.

Гомільшанські ліси

Дивини природи можна знайти й зовсім уже недалеко від міста: всього в 50 кілометрах від Харкова розкинувся мальовничий заповідний парк "Гомільшанські ліси". У дубових гаях водяться олені, дикі кабани, косулі, лисиці, зайці, у заплаві цвітуть луги, водна гладь прикрашена ліліями. Тут можна помилуватися не тільки на озера й ліси – на території заповідника збереглися археологічні пам’ятники: Сухогомільшанськеі Великогомільшанськегородища, кургани – могильники стародавніх скіфів IV століття до нашої ери, відгомони часів Запорізької Січі – руїни козацького Свято-Миколаївського монастиря, Козачу гору і легендарне Біле озеро.

Подорожуючи по області на машині або автостопом, просто необхідно іноді здійснювати зупинки, щоб перевести дух і трохи відпочити. Спеціально для таких цілей і існують мотелі, розташовані уздовж трас. Одним з таких є мотель "Гірка", розташований уздовж траси Харків - Сімферополь. Тут дбають не тільки про своїх гостей, а й про транспортні засоби, тому на території крім паркувального майданчика є СТО. Для зручності гостей тут також можна знайти пункт обміну валют. Відпочити і переночувати можна у одній із затишних кімнат мотелю, щоб зняти напругу після довгої дороги, гості можуть скористатися послугами банщика і масажиста. У мотелі є і своє невелике кафе, де можна пообідати стравами домашньої кухні.

Великобурлуцький степ

Ландшафтний парк розкинувся на двох тисячах гектарів. Він був створений, щоб зберегти рідкісні та зникаючі види тварин і рослин, занесених до Червоної книги України, Червоного списку Харківської області та Європейського Червоного списку. Тут можна побачити степових бабаків у природному середовищі. Але якщо вам не пощастило і ви не зустріли байбаків у природі, не біда – з ними можна познайомитися ближче в розташованому тут же розпліднику-біостанції Віктора Токарського, професора кафедри зоології Харківського національного університету ім. Каразіна.

Джерело інформації: http://zruchno.travel/Publications/Entry/517?lang=ua

Джерело інформації: http://zruchno.travel/Publications/Entry/517?lang=ua