Теодор Драйзер про українську оперу і театрі: подорож до Харкова в 1927, частина 1

У 1927 році Радянський Союз запросив американського письменника Теодора Драйзера на святкування 10-річчя Жовтневої революції в Москву. Драйзер умовив радянська влада дозволити йому проїхатися з туром по країні. З листопада 1927 по січень 1928 письменник побував в таких містах як Київ, Одеса, Ленінград, Ростов-на-Дону, Баку, Тбілісі ... 16-17 грудня 1927-го він був у Харкові, де відвідав драматичний театр і оперу, які його дуже здивували якістю постановок.
 
Побував Драйзер і на електромеханічному заводі, де зіткнувся в тому числі з класичною радянською «показухою» ... На завершення він відвідав виставку українського мистецтва в тільки що побудованому Держпромі. Матеріали з його щоденника, що описують поїздку, вперше були опубліковані в США лише в 1996-му році.
 
Спогади іноземців завжди цінні своєю нескаламученої точкою зору, і подвійно цікаві, якщо їх пише класик натуралістичного роману, який вловлює дрібниці і деталі в силу письменницького таланту.
 
Наводимо переклад уривка з книги, яка покаже, як жив місто в другій половині 1920-х і з чим довелося зіткнутися письменникові:
 
«16 декаября 1927 р, Понеділок.
 
Коли ми приїхали до Харкова близько полудня, була похмура і холодна погода. Я чув забобони проти Харкова з чуток, і вони підтвердилися, коли ми їхали по непривабливим вулицях в старому автомобілі. У готелі «Червона» нам надали одну довгу вузьку кімнату, яка виглядала так, ніби її зробили з коридору. Проте ціни і обслуговування тут можна було порівняти з Великою Московської готелем, кімната була за 8 рублів, в ній не було особливих зручностей ...
 
Готель «Червона» і Миколаївський собор, який знесуть через пару років
 
Вулиці - дуже живі, а на відкритій площі перед готелем стояв довгий ряд візників з веселого вигляду саньми, яскравими кольоровими килимами, червоною і зеленою оббивкою, на конях були маленькі дзвінкі дзвіночки. По сусідству ми знайшли бюро мандрівників і отримали детальну інформацію про іншу частину поїздки. Людина І послав нас в Донвугілля, щоб дізнатися про подорож на Донбас. Ми бродили в цьому величезному, переконливо дивлячому сірому кам'яному будинку деякий час в пошуках потрібного відділу, поки не знайшли кабінети Американської комісії.
 
Будівля тресту «Донвугілля» було побудовано в 1925 р арх. Гнатом Ламаевим
 
Я відразу зрозумів, що тут є американці за їх зовнішнім виглядом. 5 американських інженерів знаходилися всього лише кілька місяців в Росії. У них було багато дружніх пропозицій з приводу поїздки на Донбас, і один з них запропонував скористатися своїми зв'язками в готелі, щоб отримати кімнату краще. Ми знайшли какао і булочки в їдальні з пекарнею, тут було багато ділових людей, чиновників промислових трестів, приватних торговців і т. Д. Значна частина з них були євреями. Ми пообідали в ресторані готелю з музикою, намагаючись підняти настрій, розмовляючи про красу Флориди і Чорного моря. У Харкові виявилося не набагато тепліше, ніж в Москві ... Після обіду нам надали велику горницю за 10 рублів, яку ми вирішили розділити ... Дуже культурний молода людина прийшла з Освітнього відділу і запропонував практичну програму для знайомства з містом. Увечері він привів нас в провідний драматичний театр, який давав українською мовою драматичну постановку «Ріголетто». Це був великий театр, схожий зовні на Великий театр в Москві, з трьома ярусами балконів ... Але він був майже порожній через раптову зміни програми.
 
Пізніше кілька сотень солдатів з місцевої військової бази прийшли і заповнили місця. Мене здивувала чудова постановка і гра. В українського народу, здається, чудовий художній талант, який пригнічувався царями, оскільки офіційна мова був російським, а маси знали тільки український. Тепер місцеві мови дозволені офіційно і вони процвітають. Після двох дій я з небажанням пішов у оперу. Тут, як не дивно, ставили іншу іноземну класику, «Кармен», також українською мовою.
 
І тут мені дуже сподобалася постановка, голоси були прекрасні, і «Кармен» була кращою з тих, які я відвідував до цього. Я так втомився, що хотів піти після третього акту, але директор благав мене залишитися, запевняючи мене, що останній акт буде кращим. Однак перерва була таким довгим, більше півгодини, що я абсолютно змучився, поки нарешті піднялася залізна завіса і третій акт почався. Потім ми їхали додому на візнику, і моя думка про Харків неухильно росло ... »
 
На наступний день Драйзер побував на електромеханічному заводі і виставці українського мистецтва в Держпромі, побачивши який, а також плани забудови площі, назвав місто майбутнім «Українським Чикаго». Подробиці - у другій частині вже через тиждень.
 
 
 
Спеціально для Харкова Маня - Іван Пономаренко
 
Любіть місто і він відповість взаємністю. Все найцікавіше тільки починається.