Слобожанський коц може стати харківським брендом

Два століття тому Харків славився виробництвом унікальних колоритних довговорсових килимів — коців.

Килимок із загадковою назвою «коц» — споконвічо харківський винахід, але сьогодні на згадку про це ремесло залишилася лише вулиця Коцарська, де перебували мануфактурні цех трудяг-коцарей. 

ХАРКІВСЬКИЙ КОЦ З'ЯВИВСЯ НА СВІТ РАНІШЕ СЛОБОЖАНЩИНИ

— Коли я вперше побачила слобожанський коц, подумала, що це простенький волохатий килимок, — згадує про свої перші враження відомий дослідник археологічного текстилю, археолог і реставратор Тетяна Крупа. — Але коли у 2004 році вийшла книга «Свята та побут Слобожанщини», я предметно звернула на коц увагу. Вперше ознайомилася з ним в 2011 році. Харківський історичний музей дозволив мені провести наукові дослідження. І чим довше я вивчаю коцы, тим більше переконуюся, що це найцікавіше і, мабуть, одне з найбільш загадкових з точки зору історії слобожанських рукоділь. Хто і коли почав виробництво коцев на Слобожанщині, на жаль, історія поки що замовчує. Згідно з письмовими джерелами та науковими дослідженнями, коцарское ремесло існувало на Слобожанщині вже під час заселення нашої території і появи слобід. Після проведених досліджень я зробила висновок, що це ремесло сягає корінням у більш давні часи і служить своєрідним містком між слобожанським періодом XVII— XVIII століть і попередньою епохою, яка сьогодні у нас погано вивчена. 

ПОХОДЖЕННЯ СЛОВА «КОЦ» ДОСТОВІРНО НЕВІДОМО

Коцем в різних регіонах України називали абсолютно різні речі, говорить Тетяна Крупа, але одна з версій походження цієї назви, на думку зарубіжних лінгвістів-тюркистов, пов'язана з арабським прочитанням етноніма кутигуры — народу, колись мешкав на території України.

За міжнародною класифікацією, харківські коцы відносяться до довговорсові килимам з похилим ворсом. Така технологія виготовлення ріднить їх з етнографічними традиціями тюркського світу. Зокрема, харківські коцы близькі до киргизько-узбецьким довговорсові килимам (жульхирсам), і в цьому, за словами Тетяни Крупи, не сумнівається і її узбецька колега-мистецтвознавець з Академії наук Узбекистану Ельміра Гюль. Таким чином, каже фахівець, можна вважати, що витоки коцарства беруть початок у середньовіччі: в XI–XV ст., коли на нинішній території Харківської області проживали не тільки слов'яни, але і кочівники — представники тюркських народів. Тому не випадково на просторах Євразії довговорсові килими з похилим ворсом зустрічаються і зараз, зокрема у киргизів і узбеків.

ХАРКІВСЬКІ КИЛИМИ НЕСЛИ ПОЗИТИВ

Хитросплетінь дрібних малюнків на коцах не побачиш — візерунки на них підказані технологічними особливостями. На відміну від звичних короткостриженеого килимів з тісними рядами висотою ворсу лише 2,5–3 мм, в харківських довжина ворсу складає 10 см, його ряди чергуються з 1,5–2 см простого ткацтва, тому ворс в коцах лежить під нахилом.

— При такій техніці отримати тонкі візерунки на кшталт, наприклад, іранським або турецьким нереально. Якість килимів визначається кількістю вузлів на квадратний метр. Для порівняння: у деяких туркменських килимах 110 тисяч вузлів розташовуються на одному квадратному метрі. Вишуканість візерунків на цих килимах нереальна — це справжній витвір мистецтва чи не з області фантастики. При цьому, наприклад, в кінці, який зберігається в Харківському історичному музеї, на одному квадратному сантиметрі килима розташовуються лише три вузли. При такій частоті простіше всього отримати геометричний декор, тому, як правило, на харківському кінці зображували ромби, — розповідає фахівець. — На сході килимам з дуже тонкими візерунками нерідко давали поетичні назви. Наприклад, один із старовинних азербайджанських килимів з вишуканими малюнками носить назву «Риби, спливли на поверхню Каспійського моря помилуватися повним місяцем». Давали в Харкові комерційні назви коцам з ромбами та іншими геометричними візерунками, поки не відомо, але аналогічна геометрична символіка і колірна гамма на казахських килимах означає побажання достатку, багатства і благополуччя. 

Коцы розміщували в інтер'єрі, причому килимами з довгим ворсом прикрашали тільки стіни, коцами з ворсом коротше декорували поверхні — наприклад лавки, але вони ніколи не лежали на підлозі, запевняє дослідник. Причина цілком зрозуміла: чистити коцы дуже проблематично, зате вони чудово утеплювали стіни.

НАД ДЛИННОВОРСОВЫМИ КОЦАМИ ПРАЦЮВАЛИ ЦІЛОЮ ВУЛИЦЕЮ

— Узбецькі жульхирсы виготовляв один майстер на вузькому верстаті, а щоб отримати широкий килим, готові фрагменти зшивали. Харківські ж коцы виготовляли спочатку широкими (наприклад, триметровими) і ткали їх одним полотном, — каже Тетяна Крупа. — Робота декількох майстрів на одному верстаті вимагала високого рівня майстерності. Ткацтвом одного килима займалися відразу кілька майстрів, які працювали за одним великим верстатом. Таким чином, килими робилися швидко, і знижувалася їх собівартість (у ковровщиков Туреччині, наприклад, до цих пір збереглася така ж система роботи). Колективне виготовлення килимів говорить про те, що харківське коцарство було не етнографічним мистецтвом, як, наприклад, вишивка, якою займалися лише в періоди сільськогосподарського міжсезоння. Килимарство в Харкові було мануфактурным виробництвом, невипадково в місті був цілий коцарский квартал. Виробництво коцев сягала десятків тисяч штук в рік. Їх робили під замовлення, продавали на вовняної ярмарку Слобожанщини, реалізовували за кордоном. 

У Харкові було чимало мануфактурних цехів, в основному сконцентрованих на вулиці Коцарской. Тут, за даними істориків, на початку XIX століття коцарским ремеслом займалися півсотні дворів. Виробництво було поставлено на широку ногу: у будинку у ремісників нерідко стояли відразу кілька верстатів, в середині ХІХ століття мануфактурні цеху випускали тисячі виробів. Харківські коцы користувалися популярністю не тільки в окрузі. За словами Тетяни Крупи, збереглася згадка про те, що на початку ХІХ століття до харківським коцам виявляв інтерес імператорський двір — зокрема, збереглися дані про замовлення харківським коцарям виготовити попони для коней кавалерійського полку, хоча замовлення не був остаточно оформлений.

СПОКОНВІЧНО ХАРКІВСЬКІ — ВІД «А» ДО «Я»

Коцы народжувалися з якісного текстильного і фарбувального сировини, причому виключно харківського. Так як на Слобожанщині в ті часи було розвинене вівчарство, харківські килими виготовляли з місцевої тонкорунної вовни, а Тетяна Крупа виявила в публікаціях дослідників початку ХХ століття дані про те, що їх створювали з шовковим ворсом.

— Мене це вразило, — ділиться Тетяна Крупа. — Використання ворсу з шовку говорить про високий рівень технологій. Шовк примхливий в роботі, і щоб з ним працювати, потрібно бути професіоналом високого класу. Сировина для виготовлення коцев було виключно харківським, тому не дивно, що, маючи таку сировинну базу, ми мали і таке виробництво. По-перше, у нас розводили тонкорунних овець — зокрема іспанської породи, а шовківництво в європейській частині Росії починалося в XVIII в саме з Харківщини. 

Барвники теж були натуральними — текстильне сировину фарбували рослинами, які росли на Слобожанщині або привозилися. Для отримання червоного кольору використовували марену фарбувальну — один з найдавніших барвників, які Тетяна Крупа вивчала, наприклад, на текстильних пам'ятках VII ст. до н. е. Жовтий колір шерсті надавали за допомогою ромашки або резеди, синій отримували з привізного індиго або вайди, яка зустрічається на нашій території, а коричневий отримували, наприклад, з дубової кори або горіховою шкірки. 

На жаль, в кінці ХІХ століття харківське коцарство зійшло нанівець. 

— У третій чверті ХІХ століття були відкриті синтетичні анілінові барвники, і коцари стали їх застосовувати, щоб менше возитися з фарбуванням, — каже Тетяна Крупа. — Однак анілінові барвники дуже програвали натуральним. Ринок на це відреагував – і поступово замовлень стало менше. Другою причиною занепаду коцарства стало розорювання земель, на яких випасали овець, і сировину для коцев стало надто дорогим. 

Останній рік при підтримці Міністерства культури Тетяна Крупа відроджує унікальне мистецтво: проводить курси по виготовленню коцев.

— Ймовірно, подібне ткацтво було в давнину і на півдні України, де теж було розвинене вівчарство, але слідів цього мистецтва ми там не знаходимо. Тільки на Слобожанщині коцарство стає великим виробництвом, — припускає дослідник. — Інших центрів виготовлення длинноворсовых килимів в Україні немає, і навіть ворсове ткацтво у кримських татар з'являється в більш пізній час під турецьким впливом. Тому ця технологія сверхуникальна, особливо якщо врахувати, що Слобожанщина втратила прив'язку до тюркської етнічної групи. Я переслідую дуже амбітні цілі: повноцінно відродити цей промисел. Харків гідний того, щоб мати свій унікальний художньо-прикладної бренд. Мене надихнули мої кримськотатарські подруги і однодумниці, зуміли через десятиліття депортації за кілька років фактично на рівному місці відродити в Криму відомі кримськотатарські текстильні мистецтва: татар ишлеме і махламу. Тому, я думаю, що і в Харкові можна відродити своє рідне — те, що, можливо, має тисячолітню історію. Коцы цілком можуть стати туристичною родзинкою і брендом нашого міста.

Джерело інформації: http://vecherniy.kharkov.ua/news/122948 

Автор: Марина Єфанова