XXIІI Міжнародна наукова конференція «Слобожанські читання»

П'ятниця, 19 Квітень, 2019 -
10:00 до 18:00

Запрошуємо Вас взяти участь у роботі XXIІI Міжнародної наукової конференції «Слобожанські читання», яка пройде в рамках Міжнародного дня пам’яток і визначних місць і Дня пам’яток історії та культури. Конференція присвячена 15-ї річниці ОКЗ «ХАРКІВСЬКИЙ НАУКОВО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР ОХОРОНИ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ» (2004-2019).
Дата і місце проведення: 17-19 та 22-23 квітня 2019 року, м. Харків.
Провідною темою конференції є відновлення історичної пам’яті та збереження культурного надбання.

!!! Запрошуються екскурсоводи, краєзнавці, студенти, пенсіонери, яких цікавлять художні знахідки харків’ян.

Заплановано презентацію видань з краєзнавчої та пам’яткоохоронної тематики 2018 – 2019.

Адреса оргкомітету: 61022, Харків-22, Держпром, 1 під’їзд, 4 поверх,
ОКЗ «Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини», тел/факс: 705-20-11.


ПРОГРАМА 19 квітня 2019 року
10.00 – 17.00
СЕКЦІЯ: АРХЕОЛОГІЯ, ОХОРОНА АРХЕОЛОГІЧНОЇ СПАДЩИНИ

Керівник секції: Охріменко Галина Михайлівна, завідувач відділом пам’яток
археології ОКЗ «ХАРКІВСЬКИЙ НАУКОВО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР ОХОРОНИ
КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ»
Засідання секції розпочинається о 10 год. у лекторії Харківського художнього музею за
адресою: м. Харків, вул. Жон Мироносиць, 9

1. Барков Ілля Вячеславович, кандидат історичних наук, завідувач відділом КЗ
«Запорізький обласний центр охорони культурної спадщини» ЗОР (м. Запоріжжя,
Україна): «Паспортизація пам’яток археології на території Вільнянського району
Запорізької області в 2016-2018 рр.».
2. Білько Іван Володимирович, старший науковий співробітник відділу пам’яток
археології ОКЗ «ХНМЦОКС» (м. Харків, Україна): «Детальна ландшафтна
археологічна карта м. Ізюм».
3. Буйнов Юрій Володимирович, кандидат історичних наук, доцент-консультант
Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна (м. Харків, Україна):
«Культурно-історична ситуація у верхів’ях Сіверського Дінця у перехідний період від
доби бронзи до раннього заліза».
4. Вар’ян Оксана Олександрівна, заступник директора КЗ «Запорізький обласний
центр охорони культурної спадщини» ЗОР (м. Запоріжжя, Україна): «Результати
інвентаризації пам’яток археології м. Запоріжжя у 2018 р.».
5. Голубєв Андрій Михайлович, науковий співробітник ДП ОАСУ «Слобідська
археологічна служба» (м. Харків, Україна): «Роль аланського компоненту у
формуванні салтівської культури».
6. Дідик Віктор Васильович, провідний науковий співробітник відділу пам’яток
археології ОКЗ «ХНМЦОКС» (м. Харків, Україна): «Польові укріплення Української
лінії: інженерні школи та практичне їх втілення в оборону».
7. Качало Світлана Іванівна, молодший науковий співробітник відділу пам’яток
археології ОКЗ «ХНМЦОКС» (м. Харків, Україна): «Історія досліджень археологічних
об’єктів м. Харкова».
8. Квітковський Віктор Ігоревич, викладач кафедри «Соціально-економічних
дисциплін» Харківської гуманітарно-педагогічної академії (м. Харків, Україна):
«Салтівські ремісничі споруди в лісостеповому басейні Сіверського Дінця».
9. Колода Володимир Васильович, кандидат історичних наук, доцент кафедри
історії України, завідувач Археологічною лабораторією Харківської національного
педагогічного університету ім. Г.С.Сковороди (м. Харків, Україна): «К вопросу так
называемых “Салтовских шашлычницах”».
10. Окатенко Віталій Миколайович, науковий співробітник ДП «НДЦ «Охоронна
археологічна служба України» ІА НАН України»: «Скіфська катакомба біля с.
Липкуватівка на Сіверському Дінці».
11. Охріменко Галина Михайлівна, завідувач відділу пам’яток археології ОКЗ
«ХНМЦОКС» (м. Харків, Україна): «Історія досліджень археологічних пам’яток м.
Ізюм».
12. Свистун Геннадій Євгенович, археолог, член Консультативної ради з питань
охорони культурної спадщини при УКіТ ХОДА (м. Люботин, Харківська обл.): «Перші
підсумки і перспективи досліджень Кицівського городища».
13. Скирда Валерій Володимирович, кандидат історичних наук, доцент
Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна (м. Харків, Україна):
«Основні тенденції розвитку Харківської археології в 60-х рр. ХХ ст.».
 

14.00 – 17.00
СЕКЦІЯ: ІСТОРІЯ РОДИН ТА ГЕНЕАЛОГІЯ

Керівник секції: Олексій Олександрович Короленко, інженер-радіотехнік, дослідник
Робота секції присвячена 180-річчю від дня народження Леонарда Леопольдовича
Гіршмана (1839–1921), лікаря-офтальмолога, педагога, почесного громадянина
м. Харкова (1914)
Початок о 14 год. в приміщенні Харківського художнього музею
за адресою: м. Харків, вул. Жон Мироносиць, 11

1. Конюшенко Юлія Анатоліївна, кандидат історичних наук, директор Музею
історії ХГУ «Народна Українська Академія» (м. Харків, Україна): «Академічні
династії».
2. Котова Лідія Іванівна, бібліотекар, краєзнавець, Капніст Радислава Олегівна,
голова громадської організації «Фонд пам’яті Капністів», краєзнавець (м. Харків,
Україна): «Харківські Капністи».
3. Кулик Крістіна Олегівна, учениця 10-го класу КЗ «Слатинський ліцей».
Керівник: Скрипка Наталія Василівна, учитель зарубіжної літератури, спеціаліст
вищої кваліфікаційної категорії, учитель-методист, директор Слатинського ліцею
(м. Харків, Україна): «Ілля Ілліч Слатін та Дергачівщина».
4. Милославський Дмитро Кирилович, кандидат медичних наук, старший
науковий співробітник відділу артеріальної гіпертонії ДУ «Національний інститут
терапії ім. Л.Т.Малої НАМН України», секретар Обласного товариства терапевтів
Харківського медичного товариства (м. Харків, Україна): «Родина Милославських та
їх оточення. Ювілейні дати 2019 року».
5. Молчанова Анна Дмитрівна, учениця 11-го класу Куп’янської гімназії № 1
(м. Куп’янськ, Харківська обл., Україна): «Вплив подій історії ХХ століття на долю
пересічної родини».
6. Черномаз Павло Олексійович, кандидат географічних наук, доцент кафедри
міжнародних економічних відносин Харківського національного університету
ім. В.Н.Каразіна, провідний референт ДП «Харківстандартметрологія» (м. Харків,
Україна): «Архівні матеріали про землі Адамовки – родового маєтку святителя
Іоанна Шанхайського і Сан-Франциського (Максимовича)».
7. Черноморець Віталій Олександрович, громадський діяч з охорони культурної
спадщини Харківської обл., почесний член Національної спілки краєзнавців України та
клубу «Краєзнавець», член союзу конгресу літераторів України, почесний громадянин
сел. Пісочин (смт Пісочин, Харківський р-н, Харківська обл., Україна): «З історії роду
дійсного статського радника дворянина Василя Васильовича Шихова».
8. Ющенко Олена Юріївна, учениця 10-го класу Краматорської ЗОШ № 23,
вихованка Центру позашкільної роботи ОЦТК Донецької області (м. Краматорськ,
Донецька обл., Україна): «Козаки та дворяни Бистрицькі».

 

14.30. – 18.00
СЕКЦІЯ: ЕТНОГРАФІЯ, ФОЛЬКЛОРИСТИКА, ДІАЛЕКТОЛОГІЯ І ЛІТЕРАТУРНЕ
КРАЄЗНАВСТВО

Керівник секції: Михайло Михайлович Красиков, директор Харківського відділення
Українського етнологічного центру Інституту мистецтвознавства, фольклористики та
етнології ім. М.Т. Рильського НАН України, професор кафедри етики, естетики та
історії культури Національного технічного університету «Харківський політехнічний
інститут», директор Етнографічного музею «Слобожанські скарби» ім. Г. Хоткевича
НТУ «ХПІ», член Консультативної ради з охорони культурної спадщини при УКіТ
ХОДА, кандидат філологічних наук, член Національної спілки письменників України та
Національної спілки журналістів України
Робота секції присвячена ювілею відомих діалектологів:
105-річчю від дня народження Галини Тимофіївни Солонської, доцента кафедри
української мови Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна і
95-річчю від дня народження Сергія Івановича Дорошенка, професора кафедри
української мови Харківського національного університету ім. Г.С.Сковороди
Початок о 14.30 год. в приміщенні Національного технічного університету «ХПІ»
за адресою: м. Харків, вул. Кирпичова, 2. Вечірній корпус, мультимедійний клас
(1 поверх, ліворуч до кінця)

1. Акімова Наталія Леонідівна, методист КЗ «Центр дитячої та юнацької творчості
№1 Харківської міської ради», спеціаліст вищої категорії (м. Харків, Україна):
«Збереження нематеріальної спадщини України у системі роботи ЦДЮТ №1».
2. Бакун Олександра Валеріївна, координатор міжнародних проектів
Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Фундація регіональних ініціатив»,
випускниця аспірантури кафедри журналістики філологічного факультету Харківського
національного університету ім. В.Н.Каразіна (м. Харків, Україна): «Просування в
Інтернеті електронних книжок з елементами фентезі на основі фольклорних
джерел».
3. Беценко Тетяна Петрівна, доктор філологічних наук, професор, професор
кафедри української мови і літератури Сумського державного педагогічного
університету ім. А.С.Макаренка (м. Суми, Україна): «Думи – історичні пам'ятки
мовно-культурного континууму Слобожанщини».
4. Беценко Тетяна Петрівна, доктор філологічних наук, професор,
професор кафедри української мови і літератури Сумського державного педагогічного
університету ім. А.С.Макаренка (м. Суми, Україна): «Культуромовні традиції
Слобожанщини: історичні та сучасні тенденції».
5. Беценко Тетяна Петрівна, доктор філологічних наук, професор, професор
кафедри української мови і літератури Сумського державного педагогічного
університету ім. А.С.Макаренка (м. Суми, Україна): «Походження топонімів
Слобожанщини».
6. Беценко Тетяна Петрівна, доктор філологічних наук, професор, Шугурова
Валерія, студентка 2-го курсу факультету іноземної і слов’янської філології Сумського
державного педагогічного університету ім. А.С.Макаренка (м. Суми, Україна):
«Символіка кольору у народній вишивальній культурі слобожанців».
7. Волкова Олена, магістрант 5-го курсу факультету іноземної і слов’янської
філології Сумського державного педагогічного університету ім. А.С.Макаренка.
Науковий керівник: Беценко Тетяна Петрівна, доктор філологічних наук, професор
(м. Суми, Україна): «Мовно-образна організація художнього ідіостилю І. Багряного».
8. Глибицька Світлана Борисівна, головний бібліограф Центральної наукової
бібліотеки Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна
(м. Харків, Україна): «Повернення Георгія Демидова до Харкова».
9. Грибова Тетяна Ростиславівна, викладач Харківського торгово-економічного
коледжу Київського національного торгово-економічного університету, Карнаушенко
Галина Нилівна, кандидат філологічних наук, доцент Харківського національного
університету ім. В.Н.Каразіна (м. Харків, Україна): «Харківський “Чайний клуб” як
форма концентрації краєзнавчої інформації про місцеві й зарубіжні традиції
гастрономічної культури».
10. Жмурко Євгенія, учениця 10-Б класу Балаклійської ЗОШ І-ІІІ ст. № 2, вихованка
гуртка «Основи науково-дослідницької діяльності» Балаклійського Центру дитячої та
юнацької творчості. Керівник: Махаріна Лариса Миколаївна, керівник гуртка
«Основи науково-дослідницької діяльності», вчитель історії Балаклійської ЗОШ І-ІІІ ст.
№ 2 (м. Балаклія, Харківська обл., Україна): «Мов берегиня вроди, хустка здавен у
нашій стороні».
11. Жук Катерина, студентка 4-го курсу факультету музичного мистецтва
Харківської державної академії культури. Науковий керівник: Осадча Віра
Миколаївна, професор кафедри теорії та історії музики, кандидат мистецтвознавства
(м. Харків, Україна): «Лірична пісенність в фольклорній традиції півдня
Харківщини».
12. Зякун Аліна, студентка 4-го курсу факультету іноземної і слов'янської філології
Сумського державного педагогічного університету ім. А.С.Макаренка. Науковий
керівник: Беценко Тетяна Петрівна, доктор філологічних наук, професор (м. Суми,
Україна): «Мотиви народних пісень Слобожанщини».
13. Карнаушенко Галина Нилівна, кандидат філологічних наук, доцент
Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна, Панасенко Лариса
Олександрівна, старший викладач кафедри романської філології та перекладу
факультету іноземних мов Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна
(м. Харків, Україна): «Слов’янсько-неслов’янські етнолінгвістичні паралелі у працях
О.О. Потебні як показник культурних зацікавлень вченого».
14. Карнаушенко Галина Нилівна, кандидат філологічних наук, доцент
Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна, Сало Дар’я Сергіївна,
випускниця аспірантури кафедри російської мови філологічного факультету
Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна (м. Харків, Україна):
«Елементи мови традиційної народної культури в російських говірках Сумщини:
деякі проблеми й перспективи дослідження. До 95-річчя від дня народження
професора С.І. Дорошенка».
15. Карнаушенко Галина Нилівна, кандидат філологічних наук, доцент Харківського
національного університету ім. В.Н.Каразіна, Кузьменко Олександр Дмитрович,
історик, музеєзнавець, журналіст, краєзнавець (м. Харків, Україна): «Проблеми
збереження етнічної самоідентифікації з огляду на білоруську мовно-культурну
ситуацію: застереження для Слобожанщини».
16. Ковальчук Яна, магістрант 5-го курсу факультету іноземної і слов'янської
філології Сумського державного педагогічного університету ім. А.С.Макаренка.
Науковий керівник: Беценко Тетяна Петрівна, доктор філологічних наук, професор
(м. Суми, Україна): «Мова поетичних творів сумського письменника Анатолія
Гризуна».
17. Костова Тетяна Михайлівна, майстер вишивки, лауреат Всеукраїнського
літературно-мистецького фестивалю «Краєзнавчі рушники – 2006», Міжрегіонального
мистецького свята майстрів декоративно-прикладної творчості «Павлоград збирає друзів –
2009», учасник Всеукраїнської культурно-мистецької соціально-політичної акції «Рушник
Національної Єдності» (м. Харків, Україна): «Постигая глубину Марины Цветаевой».
18. Маленко Олена Олегівна, доктор філологічних наук, професор, завідувач
кафедрою українознавства і лінгводидактики Харківського Національного педагогічного
університету ім. Г.С.Сковороди (м. Харків, Україна): «Сентиментальна любов поукраїнськи у версії Г.Ф. Квітки-Основ'яненка».